Nubar Ozanyan, Ermeni Taburu tarafından anıldı

Nubar Ozanyan

Anma, daha önce IŞİD tarafından yerle bir edilen Ermeni köyünde bulunan kilise meydanında gerçekleştirildi. Kilise şu anda Nubar Ozanyan Ermeni Taburu tarafından kontrol ediliyor. Taburda Ozanyan’ın resminin bulunduğu pankart ile Ermeni bayrağının üstüne yer alan tabur ambleminin olduğu bayraklar asılı.

Nubar Ozanyan Ermeni Taburu tarafından düzenlenen anmaya birçok cephede birlikte savaştığı birlikte şehitler uğurladığı ailelerin yanı sıra TKP-ML, YPG, TKEP/L, MLKP, DKP/ BÖG, DKP/Birlik, MKP, Asuri Askeri Meclisi, Ermeni Meclisi, Şehit Aileleri Kurumu katıldı. Çeşitli milliyete ve inanca mensup savaşçılar Ermeni Tabur komutanın verdiği işaretle saygı duruşuna geçti.

‘1. Kongremizi Nubar Ozanyan yoldaşa adayarak gerçekleştirdik’

Askeri törenin ardından Ermenice ve Arapça konuşmalar yapılırken, TKP-ML/TİKKO adına Meral Berna konuştu. Berna, “Bugün ölümsüz yoldaşımız Orhan Bakırcıyan yoldaşın şehadetinin ikinci yıl dönümü. Orhan yoldaş yıllarca devrim ve komünizm mücadelesi için mücadele etti. Nerede devrimin ihtiyacı olduysa Nubar yoldaş orada yerini aldı. Ortadoğu’dan Avrupa, Dersim, Türkiye birçok yerde ezilen halklar ile birlikte mücadele etti ve savaştı. IŞİD çetelerine karşı birçok alanda mücadele verdi” dedi.

Berna, “Biz hem onun öğrencileri hem de yoldaşları olarak ondan öğrenmeye ona bağlı kalmaya devam edeceğiz. Biz Orhan yoldaşın komünizm mücadelesinin takipçisi olacağız. Partimiz TKP- ML/TİKKO 1. Kongresi’ni Nubar Ozanyan yoldaşa adayarak gerçekleştirdi. Biz Nubar yoldaşın yolunu takip ederek onun komünizm mücadelesinin sürdürücüleri olacağız” diye konuştu.

Katliamcı Türk devletinin Irak ve Güney Kürdistan’ı işgal saldırıları gerçekleştirdiğini dile getiren Meral Berna, “Katliamcı Türk devleti ve AKP şimdi ise yaklaşık üç aydır işgal tehditlerini Rojava halkının üzerinde sürdürüyor. Bundan kaynaklı en büyük ihtiyacımız mücadelemizi büyütmek ve Rojava devrimimizi savunmaktır. Rojava devrimini savunmak Ulaş Bayraktaroğlu, Bayram Namaz ve Nubar Ozanyan’ın mücadelesini savunmaktır. Biz Türkiye’li devrimciler olarak Türk devletinin işgal saldırılarına karşı cevap olacağız. Birleşik mücadelemizi her alanda daha fazla büyüteceğiz” dedi.

‘O gerçek bir enternasyonalistti’

Enternasyonal Özgürlük Taburu adına konuşan Tekoşer Robin, “Bugün devrim ve sosyalizm için bütün yaşamını veren efsane savaşçı yoldaşımız Nubar Ozanyan’ı anıyoruz. Gerçek bir enternasyonalist olarak halkların kurtuluşu için mücadele etti. Kuzey Kürdistan’da, Filistin’de, Ermenistan’da ve sonunda Rojava’da devrimi savunarak şehit düştü. Bütün yaşamında gösterdiği fedakarlık onun ve yoldaşlarının, hatırlayanların yüreğini dolduruyor. Bundan kaynaklı Nubar yoldaşın anısı bize güç veriyor” dedi.

Kaynak: Özgür Gelecek