Antakya ve tüm Doğu Süryani Ortodoks Patrikliğinin Almanya Başbakanı Joachim Gauck’a Mektubu

Bab Tuma PK 22260
Şam Suriye
NO EN 175/15

Ekselanslari Joachim Gauck Federal Başkanlik Bürosu
Spreeweg 1 10557 Berlin

Ekselansları , 1915 te Osmanlı İmparatorluğunda başlayan ve şimdi Almanya’da bu konu ile ilgili soykırım tartışmasını büyük bir ilgi ile izliyoruz. Fakat, politik kaygılardan dolayı “Soykırım“ kelimesinden imtina etmeyi  büyük bir hayretle izliyoruz. Bu karanlık yıllarda, kilisemiz,  inananlarının çoğunluğunu kaybetti. Soykırımın oluşturduğu bu yaraya biz Süryani-Arami dilinde ” Seyfo “ diyoruz.

Türkiye devletinin bugüne kadar devam eden inkar politikası gerceği, bu yaranın kapanmasına engel oluyor. Yirminci asrın bu ilk soykırımının 1,5 milyon Ermeni yarim milyon Süryanice konuşan Hıristiyan ve binlerce başka milliyet ve mezhebe bağlı Hıristiyanın kaybına sebep oldu. Manastırlarımız, kiliselerimiz köy ve evlerimiz Hıristiyanlığın beşiği olan bu bölgede Hıristiyanlığın izlerini sistemli bir şekilde silme ile neticelendi. Türkiye’de artık bir kaç bin Hıristiyan kaldı, kilise ve manastırlarımız tahrip edildi ve el kondu. Size yazmamızın sebebi, Almanya halklar arasında barış ve uzlaşmayı seçti ve dünyada hiç bir devlet ve toplum Almanya  kadar tarihinin acıklı sayfaları ile yüzleşmedi. Soykırımın tanınmasını isterken barış ve uzlaşma sürecini başlatmak istiyoruz. Bu bizim için Ermeni erkek ve kız kardeşlerimiz için bu kişiliğimizin bir parçası oldu.

Soykırımı inkar, bu melaneti yapan güçlerin hedeflerine hizmet etme anlamına gelir. Halkımız Osmanlı İmparatorluğuna tehdit oluşturmuyordu. Onlar ırkçı politikaların kurbanı oldular ve eski Osmanlı İmparatorluğunun, Hıristiyanlığı topraklarından yok etme siyasi iradesi ile halkımız etnik dini temizliğe uğratıldı .

Bugün Süryani Ortodoks kilisesinin lideri olarak, Alman halkının yaşayan bilincine hitap ediyor, gözünü gerçeğe kapatmamasını, acı çeken tüm halkımıza kalbini açmasını diliyoruz. Ayrıca bu halkın en yüksek temsilcisi olarak sizden demokrasi değerlerini savunmanızı ve dünya çapında global olarak desteklenmesini ve seçmeci olmamanızı bekliyoruz Cesaret ve gerçeğin ruhu kararınızda rehber olsun

IGNATIUS Afram II
Antakya ve tüm Doğu Patrikliği Dünya Süryani Ortodoks kilisesinin yüksek temsilcisi

Çeviri: İbrahim Seven